Wewnętrzni krytycy – technika dramowa

Wewnętrzni krytycy – technika dramowa

Rozważając jakąś kwestie, wewnętrzne konflikty, będąc w trudnej sytuacji pojawiają się w nas często krytyczne myśli na własny temat. Technika dramowa Wewnętrzni krytycy personifikuje te myśli i czyni z nich pożytek.

 

Ćwiczenie polega na zobrazowaniu i zmianie myśli jakie pojawiają się w danej osobie, w sytuacji postrzeganej przez nią jako trudnej. Mogą one mieć charakter porównawczy np. „I tak nie zrobisz tego, tak dobrze jak Jacek”, „Nawet jeśli będziesz bardzo się starał, zawsze będziesz od nich gorsz”; oceniającym „Jesteś beznadziejny”, „Do niczego się nie nadajesz”; wszystkowiedzącym „Nikomu na Tobie nie zależy”, „Zawsze się z Ciebie śmieją”.

 

Przeprowadzenie ćwiczenia

 • Ćwiczenie rozpoczynamy od wybrania sytuacji, w której wybrana przez nas fikcyjna postać zareagowała nieadekwatnie lub ze szkodą dla siebie np. uczeń wycofujący się z wyborów klasowych czy pracownik rezygnujący z rozmowy o podwyżce.

 • Grupa spisuje wszystkie krytyczne głosy, jakie mogła słyszeć dana osoba. Ważne, aby zdania były formułowane w drugiej osobie.

 • Po odczytaniu, wraz z grupą wybieramy 3, które wydają się najsilniejsze (wywierają największą reakcje emocjonalną) i są ze sobą zróżnicowane.

 • Przygotowujemy scenę, oddzielamy ją linią, przygotowujemy krzesło dla osoby słuchającej.

 • Następnie zapraszamy 3 osoby do wypowiadania wybranych głosów. Ustawiamy je za krzesłem, tak aby były za plecami osoby słuchającej. Prosimy o przećwiczenie zarówno pojedynczo, jak i wszystkich głosów razem, tworząc coś na wzór chóru.

 • Na krzesło zapraszamy (po kolei) osoby z grupy, które chcą wcielić się w daną role i posłuchać głosów. Możemy niektóre z nich wzmacniać lub wyciszać, w zależności od potrzeb/ deklaracji uczestnika.

 • Po odsłuchaniu robimy tzw. drugą rundę. Do stworzonych głosów tworzymy kontr głosy, czyli przeciwieństwa danego stwierdzenia np. „Nic nie potrafisz” - „Wiele potrafisz”: „Jesteś beznadziejny” - „Jesteś wartościowy”.

 • Zapraszamy trzy osoby, które będą wypowiadały anty głosy. Ustawiamy je po przeciwnej stronie do głosów krytycznych. A osoba w roli słucha zarówno głosów krytycznych, jak i wspierających.

 • Wspólnie z uczestnikami szukamy takiego ustawienia głosów wspierających, aby były one bardziej słyszalne niż głosy krytyczne.

 • Trener kontroluje czas i wskazuje nasilenie głosów, ważne aby być uważnym na reakcje uczestników.

 • Pytamy o refleksje, emocje jakie pojawiały się podczas ćwiczenia oraz dbamy o to, aby uczestnicy mieli możliwość wyjścia z roli. Uważamy aby wszyscy się wypowiedzieli, ponieważ zarówno uczestniczenie w ćwiczeniu, jak i bycie obserwatorem, wiąże się z dużym obciążeniem emocjonalnym.

 

 

Powyżej opisana technika wymaga dość wysokich umiejętności pracy z grupą, znajomości technik dramy oraz radzenia sobie z sytuacjami dużego obciążenia emocjonalnego. Możliwa jest również „łagodniejsza” wersja tego ćwiczenia, która zazwyczaj wywołuje mniejszy rezonans emocjonalny i tym samym jest bezpieczniejsza dla uczestników oraz mniej wymagająca w prowadzeniu.

 

Przeprowadzenie ćwiczenia

 • Wypisujemy możliwe głosy jakie mogą pojawić się u wybranej przez nas postaci i tworzymy do nich anty głosy. Następnie czytamy wraz z grupą, wprowadzamy możliwe poprawki.

 • Dzielimy grupę na dwa zespoły. Osoby z zespołu nr 1 czytają pojedynczo głosy krytyczne, na co odpowiadają osoby z zespołu nr 2 anty głosem (komunikatem wspierającym).

 • Możemy zaaranżować coś w rodzaju „bitwy na głosy”, gdzie grupa krytyków mierzy się z grupą sprzymierzeńców, aż do zwycięstwa głosów pozytywnych.

 • Po zakończeniu ćwiczenia pytamy o refleksje, emocje, myśli i dbamy o wyjście z roli wszystkich uczestników.

 

Technika Wewnętrzni krytycy może być wykorzystana, jak wstęp do ćwiczenia mającego na celu przeprowadzenie trudnej rozmowy.

 

Jeśli interesują Cię inne techniki zapraszam do lektury:

Pole minowe - szwedzka gra integracyjna

Film grupowy

Antyrole

 

Opracowanie: Lidia Karczmarz


powrót do listy

Inne wpisy na naszym blogu które mogą Cię zainteresować


Motywowanie do uczestniczenia w szkoleniu

Metody prowadzenia szkoleń indywidualnych

Trener jako ekspert

Kontakt


Zostaw nam wiadomość – skontaktujemy się w ciągu 24 godzin!Zapisz się na Newsletter i otrzymuj wiadomości o wpisach na Blogu i promocjach.