Kółko - Krzyżyk: grupowa gra rywalizacyjna

Kółko - Krzyżyk: grupowa gra rywalizacyjna

Kółko i krzyżyk to jedna z najprostszych gier, którą znają wszyscy. W wersji papierowej może wydać się trochę nudna. Po przeniesieniu ją na sale szkoleniową i „użyciu” w niej własnych ciał, staje się bardzo angażująca i często budzi wiele silnych emocji.

Może być zastosowana jako rozgrzewka czy przerywnik podnoszący energię uczestników. Doskonale sprawdza się również jako ćwiczenie, w którym można wyrazić emocje związane z rywalizacją w grupie.

 

Przygotowanie sali

Ustawiamy krzesła w 3 rzędach (w każdym rzędzie ustawiamy 3 krzesła w tym samym kierunku, odległość między krzesłami to ok pół metra).

 

Podział uczestników

Dzielimy grupę na dwie drużyny. Jedna drużyna to drużyna kółek, druga grupa to drużyna krzyżyków – najlepiej wybrać na drodze losowania. Uczestników ustawiamy w dwóch rzędach w odległości ok. dwóch metrów od ustawionych krzeseł.

 

Zasady

Ustawione krzesła są polami, tak jak w grze kółko i krzyżyk. Zasady są podobne: wygrywa drużyna, która ustawi 3 krzyżyki lub 3 kółka w rzędzie pionowym, poziomym lub skośnym. Na sygnał trenera osoby z każdej drużyny będą siadały (pojedynczo i na przemiennie z drugą drużyną) na wybranych przez siebie krzesłach. Siadając układają dłonie na wysokości klatki piersiowej w reprezentujący ich drużynę znak: kółko lub krzyżyk. Po ułożeniu jednolitego rzędu, wygrana drużyna dostaje punkt, siedzący uczestnicy przechodzą na koniec swoich rzędów i zaczynamy kolejną rundę. Preferowana liczba rund to od 3 do 5.

Warto określić czas na zajęcie miejsca (preferowany czas to ok. 5-10 sekund) oraz ustalić czy uczestnicy mogą sobie wzajemnie podpowiadać podczas gry. W przypadku dużej rywalizacji w grupie, ważne jest dokładne pilnowanie przez trenera przestrzegania zasad gry.

 

Znacznie więcej ćwiczeń podczas Szkoły Trenerów Ster.

Opracowanie: Lidia Karczmarz

 

 

 

 


powrót do listy

Inne wpisy na naszym blogu które mogą Cię zainteresować


Motywowanie do uczestniczenia w szkoleniu

Metody prowadzenia szkoleń indywidualnych

Trener jako ekspert

Kontakt


Zostaw nam wiadomość – skontaktujemy się w ciągu 24 godzin!Zapisz się na Newsletter i otrzymuj wiadomości o wpisach na Blogu i promocjach.