Jak zacząć prowadzić szkolenia?

Jak zacząć prowadzić szkolenia?

 

Interesuje Cię praca szkoleniowca? Chciałbyś zacząć samodzielnie zarabiać na prowadzeniu szkoleń? Nie wiesz, od czego zacząć? Oto 6 praktycznych rad.

Doświadczonym trenerem nie staje się z dnia na dzień. Trzeba czasu, żeby zdobyć umiejętności. Przydatne jest również obycie na sali szkoleniowej. Zobacz, jak je zdobyć, kiedy dopiero zaczynasz karierę szkoleniowca.

 

Szukaj okazji

Prowadzenie szkoleń to praca dla ludzi z inicjatywą. Naukę przejmowania inicjatywy możesz rozpocząć już na etapie poszukiwania okazji do prowadzenia szkolenia. Nie czekaj, aż ktoś zaproponuje Ci poprowadzenie szkolenia. Sporządź sobie listę organizacji, które mogą być otwarte na darmowe szkolenia. Mogą to być organizacje pozarządowe działające w okolicy, koła studenckie, instytucje udzielające pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Przygotuj sobie program kilku krótkich (2-4 godzin) szkoleń. Skontaktuj się z wybranymi organizacjami i zaproponuj im udział w Twoich warsztatach.

 

To inwestycja

Nie zrażaj się, jeśli początkowo za swoją pracę nie będziesz dostawał sowitego wynagrodzenia. Pamiętaj – musisz zdobywać doświadczenie i umiejętności. Nawet jeśli masz naturalny talent do prowadzenia szkoleń, bez doświadczenia nikt Ci nie zaufa. Szkolenia, które poprowadzisz za darmo traktuj jako inwestycję, która zwróci się w przyszłości. Zdobywasz kompetencje, nawiązujesz kontakty w środowisku trenerskim, dajesz się poznać na rynku. I nawet aby zdobyć certyfikat trenerski musisz mieć wypracowaną konkretną liczbę godzin szkoleniowych.

 

Zwiąż się ze środowiskiem

Obserwując kariery dobrych szkoleniowców zauważysz, że wielu z nich mocno działa w środowisku trenerskim. Zapisanie się do organizacji zrzeszającej trenerów daje możliwość nawiązania kontaktów w środowisku, które z czasem zamienią się na zlecenia szkoleniowe. To również wymiana doświadczeń i trenerskiego 'know how'. Zastanów się, dla kogo chcesz prowadzić szkolenia: dla biznesu, edukacji, branży społecznej? Poszukaj w swojej okolicy działających organizacji trenerskich. Mogą to być lokalne stowarzyszania lub oddziały ogólnopolskich stowarzyszeń. Profil organizacji wybierz pod kątem interesującej Cię grupy docelowej.

 

Zapisz się na szkołę trenerów

Szkoła trenerów to najlepszy sposób zdobycia kompetencji do prowadzenia dobrych szkoleń. To przepustka do trenerskiego świata. Nie tylko nauczysz się, jak zbudować dobry scenariusz szkolenia, jak poprowadzić dobre warsztaty, ale i nawiążesz wiele cennych kontaktów. Dodatkowo: dobre szkoły trenerskie mają w swoich programach szkoleń trening kompetencji interpersonalnych. Dzięki niemu nauczysz się komunikacji z grupą, doświadczysz na sobie działania procesu grupowego i rozwiniesz umiejętność współpracy. Kurs trenerski również mocna inwestycja w rozwój osobisty. Jak wybrać szkołę trenerów pisaliśmy tutaj.

 

Bierz udział w szkoleniach

Udział w szkoleniach to ważne doświadczenie. Masz możliwość obserwowania trenera z pozycji uczestnika szkolenia. Nie tylko widzisz co robi, ale i czujesz, jak zachowanie trenera odbiera członek grupy. Kiedy sam będziesz prowadzić szkolenia, to warto wracać do tych doświadczeń. Jako trener będziesz skupiał się na swoich zadaniach – programie, celach, rozwoju kompetencji uczestników etc. Uważność na to, jak grupa odbiera działania trenera, pozwoli ci złapać dobry kontakt z uczestnikami. Da również możliwość zbudowania takiej atmosfery w grupie, która sprzyja rozwojowi kompetencji.

Ważne są również szkolenia branżowej – z zakresu technik pracy z grupą, kompetencji osobistych, procesu grupowego. Udział w szkoleniach takich jak Techniki Pracy z Grupą daje możliwość rozwoju kompetencji trenerskich, ale i nawiązania cennych kontaktów w środowisku.

 

Ko-trenuj

Uznanym w środowisku sposobem nauki jest podejmowanie roli ko-trenera. Ko-trener to początkujący trener, który „pomaga” doświadczonemu trenerowi prowadzić szkolenie. Trener bierze na siebie Ciżar odpowiedzialności za program szkolenia. Do zadań ko-trenera może należeć: dba o komunikację w grupie, opiekowanie się wycofanymi uczestnikami szkolenia, rozdawanie materiałów itp. Rozkład obowiązków między trenerem a ko-trenerem zależy od indywidualnych ustaleń zasad „kotowania” (tak w środowisku trenerskim potocznie nazywa się ko-trenowanie).

 

Kiedy zaczniesz wprowadzać w życie powyższe kroki szybko przekonasz się, jak dużo zacznie się dziać w Twoim życiu. Nabierzesz wprawy w prowadzeniu szkoleń. Opracujesz dobre scenariusze warsztatów, które będziesz mógł wykorzystywać i modyfikować w przyszłości. Rozpocznie się Twój intensywny rozwój osobisty jako trenera.

 

Autor: Anna Wojciechowska


powrót do listy

Inne wpisy na naszym blogu które mogą Cię zainteresować


Motywowanie do uczestniczenia w szkoleniu

Metody prowadzenia szkoleń indywidualnych

Trener jako ekspert

Kontakt


Zostaw nam wiadomość – skontaktujemy się w ciągu 24 godzin!Zapisz się na Newsletter i otrzymuj wiadomości o wpisach na Blogu i promocjach.