Jak uzyskać rekomendację trenerską Polskiego Towarzystwa Psychologicznego?

Jak uzyskać rekomendację trenerską Polskiego Towarzystwa Psychologicznego?

Na rynku szkoleń funkcjonuje wiele osób określających się jako trenerzy. Nie ma żadnej formalnej regulacji tego zawodu, dlatego są to osoby będące zarówno wybitnymi fachowcami, jak i szkoleniowcy, którzy ze względu na swój poziom merytoryczny nie powinni prowadzić warsztatów. Dlatego posiadanie niezależnej rekomendacji uznanej organizacji branżowej jest wyraźnym sygnałem, że dana osoba dobrze wykonuje swoją pracę.


Polskie Towarzystwo Psychologiczne i jego lista rekomendowanych trenerów i superwizorów to obecnie największa organizacja skupiająca trenerów. Jest również najstarszą z funkcjonujących na rynku szkoleń.

Sama procedura ma wartość nie tylko formalną – jest również niezwykłym impulsem rozwojowym. Informacje zwrotne uzyskane od superwizorów są bardzo cenne i pozwalają na staranne planowanie dalszego rozwoju jako trener.


Jakie kryteria musi spełniać kandydat na trenera I stopnia PTP?

1. Zostać członkiem PTP

2. Mieć ukończoną szkołę trenerów lub inny kurs (np. studium socjoterapii) spełniającą następujące kryteria:

  • Ma trwać co najmniej 200 godzin
  • Musi zawierać minimum 4-dniowy trening interpersonalny
  • Musi zawierać część treningową – zawierającą szkolenie z rozwoju osobistego trenera oraz warsztatową: zawierającą metodologię konstruowania warsztatów

3. Mieć przeprowadzone co najmniej 10 dwudniowych (16 godzinnych) warsztatów dla dorosłych

4. Co najmniej 2 z tych warsztatów muszą być przeprowadzone pod bezpośrednią superwizją trenera III stopnia (superwizora PTP) oraz trenera II stopnia.


Czy trzeba być psychologiem, by uzyskać rekomendację trenerską?

Nie, nie trzeba


Jaki jest koszt rekomendacji?

Sama opłata za procedurę rekomendacyjną wynosi 0,1 średniego krajowego wynagrodzenia ustalanego przez GUS za rok poprzedni i wynosi w 2016 roku 389,98 zł netto.

Inne opłaty to składka PTP oraz składka trenerska (obie – 100 złotych rocznie). Największym kosztem w całej procedurze jest opłata za pracę superwizora podczas superwizji bezpośrednich. Ta opłata jest ustalana indywidualnie z każdym z superwizorów. Koszt superwizji prowadzonej przez Tomasza Wojciechowskiego to 2000 złotych netto (szczegóły: tutaj)


powrót do listy

Inne wpisy na naszym blogu które mogą Cię zainteresować


Motywowanie do uczestniczenia w szkoleniu

Metody prowadzenia szkoleń indywidualnych

Trener jako ekspert

Kontakt


Zostaw nam wiadomość – skontaktujemy się w ciągu 24 godzin!Zapisz się na Newsletter i otrzymuj wiadomości o wpisach na Blogu i promocjach.