10 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO BYĆ TRENEREM UMIEJĘTNOŚCI INTERPERSONALNYCH

10 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO BYĆ TRENEREM UMIEJĘTNOŚCI INTERPERSONALNYCH

Chciałem się podzielić bardzo subiektywnym wyborem powodów, dla których warto być trenerem umiejętności interpersonalnych.

  1. Wykonujesz wartościową pracę. Jeśli dobrze prowadzisz szkolenia, Twoja praca ma sens. Pomagasz rozwijać się ludziom, co przekłada się na różne sfery ich funkcjonowania: zawodową, prywatną. Ich wyższe kompetencje społeczne pozwalają im łatwiej odnajdywać się w pracy. Nie muszą uciekać się do działań szkodliwych dla innych. Wprowadzają w swoje i innych życia zmiany. Takie prawdziwe.
  2. Sam(a) się ciągle rozwijasz – zwłaszcza społecznie. Najpierw podczas szkoły trenerów, później podczas prowadzenia przez siebie szkoleń. Niesamowitym doświadczeniem rozwojowym są superwizje. Rozwijasz się także dlatego, że opracowujesz nowe tematy, zagadnienia, które również dla Ciebie stanowią wyzwanie rozwojowe.
  3. Poznajesz mnóstwo ludzi. Trener to zwykle zwierze społeczne – doskonale lub bardzo dobrze czuje się w grupie. Ludzie to żywioł. A każde spotkanie z człowiekiem – wzbogaca.
  4. Wyzwania zawodowe znajdują się same. Każda grupa jest niepowtarzalną kombinacją ludzkich zachowań, emocji, oczekiwań, lęków, nadziei, przeniesień i wielu innych sił. Stworzenie sytuacji edukacyjnej w każdej grupie wymaga wielu umiejętności. Każda grupa jest niepowtarzalnym wyzwaniem. Dlatego solidny rozwój jako trenera jest procesem długotrwałym, wymaga znacznie więcej kompetencji niż na przykład praca coacha, ale za to potencjalna satysfakcja jest ogromna.
  5. Doświadczasz synergii grupowej. Żadna forma pracy indywidualnej z klientem nie pozwala na doświadczanie bardzo pozytywnego uczucia występującego, gdy uczestniczy się w działaniach dobrze współpracującej grupy. W grupie edukacyjnej uczestnicy uczą się nie tylko od trenera i sami sobie coś wymyślają, ale i podglądają innych, współdziałają dochodząc do efektów, które indywidualnie nigdy by nie powstały.
  6. Zwiedzasz świat. Masz możliwość poznać miejsca, do których sam nigdy byś się nie wybrał(a), a które okazują się być niesamowitymi punktami na naszej planecie. A ile jest miejsc, gdzie po drodze warto się napić dobrej kawy…
  7. Wymieniasz się ze światem. W pracy trenera ważne jest zachowywanie równowagi pomiędzy dawaniem i braniem: siebie, wsparcia, empatii, wiedzy. Masz poczucie, że żyjesz.
  8. Współpracujesz ze wspaniałymi ludźmi. Trenerzy to na ogół fajni ludzie. Z wysokimi kompetencjami społecznymi, otwarci na świat i innych. Wiele prac trenerskich wykonuje się w zespołach. Praca z takimi ludźmi to przyjemność. Dobre są też krótkie chwile. Spotkania z innymi trenerami realizującymi swoje zlecenia na godzinę przed rozpoczęciem w ostatnim barze na autostradzie przed punktem docelowym – bezcenne.
  9. Nieźle zarabiasz. Oczywiście nie od razu i nie tyle, co na początku ruchu trenerskiego, ale w dalszym ciągu – dobrze.
  10. Budujesz demokrację. Chodź brzmi to górnolotnie, to uczestniczenie w dobrym szkoleniu powoduje, że ludzie czują się silniejsi, bardziej pewni siebie. Doświadczają radości i korzyści z budowania wspólnoty w określonym celu – tu: edukacyjnym. Bez poczucia, że wspólnotowość może być fajna i warto o nią zawalczyć – nie ma komu budować demokracji. Szkolenia przyczyniają się do większego zaangażowania ludzi w tworzenie wspólnoty.

Tomasz Wojciechowski


powrót do listy

Inne wpisy na naszym blogu które mogą Cię zainteresować


Motywowanie do uczestniczenia w szkoleniu

Metody prowadzenia szkoleń indywidualnych

Trener jako ekspert

Kontakt


Zostaw nam wiadomość – skontaktujemy się w ciągu 24 godzin!Zapisz się na Newsletter i otrzymuj wiadomości o wpisach na Blogu i promocjach.