STERowe nowości 2018

STERowe nowości 2018

 

Szkoła Trenerów STER to „żywy” program, który podlega zmianom pod wpływem doświadczeń gromadzonych przez jego zespół z edycji na edycję. Oto lista nowości, które czekają uczestników w VII edycji (2018)

1. Technikalia

Technikalia to największa „merytoryczna” nowość. Te 2, 3-godzinne „konwersatoria” będą rozpoczynały każdy zjazd (oprócz treningu interpersonalnego i warsztatu kwalifikacyjnego).  Chcemy aktywniej wyposażać przyszłych trenerów w wiedzę z zakresu metodologii, procedur, technik związanych z prowadzeniem szkoleń. Do tej pory – te aspekty pojawiały się głównie w podsumowaniach zjazdu lub były do przeczytania na naszym blogu. Od VII edycji  pojawią się na wstępie każdego zjazdu. Przewidzieliśmy następujące tematy technikaliów:

 

  • Techniki dramowe - zasady bezpiecznego używania
  • Techniki kreatywne w pracy z grupą
  • Prowadzenie omówień
  • Budowanie postaci do scenek
  • Budowanie prezentacji multimedialnych
  • ABC każdego szkolenia – co powinno zawierać?
  • Cykl Kolba w pracy grupy
  • Psychopatologia grupy w ujęciu psychodynamicznym
  • Etyka pracy trenera

Uczestniczenie w technikaliach nie będzie obowiązkowe, acz mocno „sugerowane”.

 

2. Zasada uczestnictwa

Każdy zjazd, jak do tej pory będzie rozpoczynał się o godzinie 11 dnia pierwszego, kończył o 16 dnia ostatniego. Dzięki takiemu układowi zajęć, połączonego z zasadą niewyjeżdżania z miejsca szkolenia, uzyskujemy stabilne od strony procesu grupowego środowisko, w którym uczestnicy mogą naprawdę głęboko się uczyć siebie jako trenerów i omawianych zjawisk.

Każdy zjazd (oprócz 0 i 1), będzie rozpoczynał się opisanymi wyżej Technikaliami, w których udział będzie zalecany, acz nie obowiązkowy. Część warsztatowo – rozwojowa będzie się zaczynała o godzinie 16 pierwszego dnia. W niej już należy uczestniczyć w całości – do końca dnia trzeciego.

Jesteśmy przekonani że ta zmiana pozwoli zachować wszelkie zalety trzydniowego zjazdu, będąc jednocześnie ukłonem w stronę osób, które do tej pory nie decydowały się na STER. Zdajemy sobie sprawę, że nie będąc w pełni panem swojego kalendarza, nie zawsze można mieć stuprocentową pewność, że w piątek akurat nic nie wypadnie.

 

Trenerzy zadaniowi Szkoły Trenerów STER

3. Troje trenerów zadaniowych

W VII edycji różne zjazdy prowadzone będą przez różnych trenerów. Są to zresztą trenerzy znani już ze STERu, choć w innych rolach.  Dotychczasowy prowadzący: Tomasz Wojciechowski poprowadzi trening interpersonalny, część metodologiczną: analizę potrzeb szkoleniowych, budowanie warsztatu i konsumpcję dokonań trenerów oraz indywidualny styl pracy. Anna Wojciechowska: budowanie kontaktu, budowanie bezpieczeństwa w grupie oraz – jako drugi trener zadaniowy: na części metodologicznej.

Jako trener zadaniowy, zjazdy na temat procesu grupowego, współpracy w teamie trenerskim a także szkolenia w agresywnych grupach pracować będzie Lidia Karczmarz – dotychczasowy trener procesowy na STERze.

Nasze obserwacje wykazały, że dla uczestników bardzo rozwijającym jest obserwowanie różnych stylów trenerskich w trakcie swojego rozwoju. Pozwala to na doświadczenie pewnej oczywistości, że są różne drogi osiągania tych samych celów warsztatowych i odróżnianie stylu trenerskiego od „reguł poprawności sztuki”. Postanowiliśmy również zadbać o zróżnicowanie płciowe prowadzących w roli trenera „merytorycznego”. Ważny proces modelowania – uczenia się poprzez naśladowanie i identyfikacje – zachodzi pełniej, gdy modele są obu płci.

Trener procesowy Szkoły Trenerów STER

4. Nowy trener procesowy.

Do zespołu trenerskiego w VII edycji dołącza Magdalena Wolańska – absolwentka III edycji STERu, doświadczona trenerka Perspektyw i prezes Fundacji Falochron. Kompetencje Magdy – socjologa, osoby pracującej zarówno z biznesem jak i w środowiskach edukacyjnych będą dużym wsparciem dla pracy całej ekipy STERowej.

 

5. Nowy harmonogram

Rozpoczęcie VII edycji programu planujemy na 21 lutego 2018, a zakończenie 16 grudnia tegoż roku. Pozostałe informacje już wkrótce na stronie

http://www.szkolatrenerow-ster.pl/

Do zobaczenia na VII edycji programu

Tomasz Wojciechowski


powrót do listy

Inne wpisy na naszym blogu które mogą Cię zainteresować


Metody prowadzenia szkoleń indywidualnych

Trener jako ekspert

Indywidualny styl pracy trenera - X Zjazd

Kontakt


Zostaw nam wiadomość – skontaktujemy się w ciągu 24 godzin!Zapisz się na Newsletter i otrzymuj wiadomości o wpisach na Blogu i promocjach.